WAKACYJNE INSPIRACJE – Wsiadaj na rower!

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, która jest odpowiednia w zasadzie dla każdego (jeżdżąc na rowerze nie obciążamy stawów tak jak choćby podczas biegania). Korzyści jakie daje nam regularna jazda rowerem jest wiele: poprawa wydolności, oszczędzanie czasu i pieniędzy, możliwość zwiedzania ciekawych miejsc, czy też utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Jak zatem zacząć przygodę z rowerem i jakich błędów unikać, aby w pełni skorzystać z takiej formy aktywności?


Jaki rower wybrać?

Jedno z pierwszych pytań jakie pojawia się na początku to jaki rower wybrać do jazdy. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór różnych rowerów: górskie, miejskie, trekkingowe, szosowe, czy też gravele, które w ostatnich latach znalazły wielu miłośników. Każdy z tych rowerów ma nieco inne przeznaczenie, więc przed kupnem powinniśmy dobrze przemyśleć czego potrzebujemy oraz gdzie będziemy głównie jeździć, by optymalnie wybrać typ roweru. Niezwykle istotny jest także dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, ponieważ jazda na zbyt małym lub zbyt dużym rowerze będzie bardziej męcząca niż przyjemna. Dlatego też przed zakupem koniecznie należy wykonać jazdę próbną.


Sprawdź stan techniczny swojego roweru.

Jeśli masz już rower, na którym jeździsz dłuższy czas, dobrze byłoby zweryfikować jego stan techniczny. Aby to zrobić należy przede wszystkim zwrócić uwagę czy rower skutecznie hamuje oraz czy biegi zmieniają się płynnie. Ważne jest również sprawdzenie stanu opon, ponieważ gdy są one zużyte, dużo łatwiej złapać „kapcia”. Jeśli jesteśmy już przy temacie opon, warto zastanowić się nad tym do jakiego ciśnienia powinniśmy je napompować . Zalecany zakres ciśnienia znajdziemy na oponie, gdzie producent podaje maksymalne oraz minimalne ciśnienie (w barach lub PSI) jakie możemy zastosować. Jeśli jeździmy głównie po asfalcie lepiej zastosować ciśnienie bliskie maksymalnemu w danej oponie, a gdy jeździmy częściej po nierównych lub nieutwardzonych nawierzchniach, korzystniej będzie napompować oponę do ciśnienia nieco powyżej minimalnego. Pamiętajmy też o sprawdzeniu czy łańcuch jest odpowiednio nasmarowany.
Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do stanu technicznego naszego roweru możemy skorzystać z usług serwisu rowerowego.


Zanim wyjedziesz ustal trasę

Kiedy mamy już przygotowany rower do jazdy dobrze byłoby również wyznaczyć trasę, by nie tracić czasu na zatrzymywanie się i zastanawianie gdzie jechać dalej. W planowaniu trasy mogą nam pomóc aplikacje do tego przeznaczone, dzięki którym będziemy mieli podgląd na naszą trasę na smartfonie. Ustalając trasę warto korzystać ze ścieżek rowerowych oraz unikać dróg z dużym natężeniem ruchu samochodowego, co może być dość uciążliwe.
Istotny jest także kierunek jazdy, który wybierzemy. Lepiej jest rozpoczynać jazdę w kierunku pod wiatr, by w drodze powrotnej kiedy jesteśmy już zmęczeni jechać z wiatrem. Pamiętajmy również o tym żeby długość trasy była dostosowana do naszych aktualnych możliwości. Kolejne treningi możemy zwiększać np. o 5-10km.


Najważniejszy jest kask!

Ubranie podczas jazdy rowerem powinno zapewniać nam komfort oraz być przewiewne. Warto zainwestować w kolarską odzież, która taki komfort nam zapewni. Spodenki rowerowe z  miękką wkładką sprawią, że będzie nam się jechało znacznie wygodniej, a koszulka rowerowa ze specjalnymi kieszonkami z tyłu umożliwi nam zabranie w drogę najpotrzebniejszych rzeczy. Kiedy na zewnątrz jest chłodno świetnie sprawdza się bielizna termoaktywna, którą zakładamy jako pierwszą warstwę ubrania. Najważniejszym elementem naszego ubioru powinien być jednak kask! Powinniśmy go zakładać podczas każdej przejażdżki, ponieważ jest jedyną rzeczą, która chroni naszą głowę w trakcie jazdy. Osobiście przekonałem się o tym w zeszłym roku kiedy przy znacznej prędkości przewróciłem się i uderzyłem głową o asfalt. Kask pękł i spełnił swoje zadanie – ochronił mnie przed poważnymi obrażeniami!


Co zabrać ze sobą na trening?

Ruszając na trening koniecznie należy wziąć ze sobą coś do picia (najlepiej woda lub izotonik), a w przypadku dłuższej jazdy (powyżej 1,5 godziny) pamiętać należy również o jedzeniu. Bardzo dobrym źródłem węglowodanów, których będziemy potrzebować w trakcie jazdy są banany lub też np. bułka z miodem. Kiedy jedziemy dłuższą trasę weźmy ze sobą zapasową dętkę oraz małą pompkę rowerową, które w razie przebicia umożliwią nam powrót do domu. Jeśli wyjeżdżamy późnym popołudniem lub wieczorem niezbędnym wyposażeniem roweru będą odblaski oraz lampki na rower, które zapewnią nam odpowiednią widoczność, a co za tym idzie również bezpieczeństwo.


Znajdź kogoś do wspólnej jazdy.

Samemu czasami trudno zmotywować się do wyjścia na rower, dlatego dobrym pomysłem będzie znalezienie wśród znajomych, osób również jeżdżących rowerem, a następnie umawianie się na wspólne przejażdżki. Z czasem można również poszukać w swoim mieście grup, które organizują „ustawki” rowerowe. Poznamy wtedy zapaleńców, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i udzielą nam wiele cennych rad. Kolarstwo to tak naprawdę sport drużynowy, w którym na sukces jednego kolarza pracuje cały zespół. Jeżdżąc w grupie poznamy siłę peletonu, przekonamy się o ile szybciej możemy jechać wspólnie, niż jadąc samemu.

Podsumowując, jazda na rowerze jest świetną odskocznią od pracy oraz trudów dnia codziennego. Z pewnością przysłuży się ona naszemu zdrowiu oraz poprawi nasze samopoczucie. Jeżdżąc na rowerze już 13 lat doświadczyłem tego własnej skórze. Początki jak to zwykle bywa nie były łatwe, ale regularna jazda sprawiła, że mogłem pokonywać coraz dłuższe trasy i jeździć coraz szybciej. Jednym z moich najbardziej szalonych pomysłów był start w 24-godzinnym ultramaratonie rowerowym, w którym w ciągu jednej doby przejechałem 714km. Największą frajdę daje mi jazda rowerem w górach, gdzie dodatkowo można delektować się pięknymi widokami.


Tomasz Jarkowski kawaler, z wykształcenia inżynier energetyki, pasjonat kolarstwa, które promuje wśród dzieci jako trener w klubie kolarskim

Artykuły o podobnej tematyce

WAKACYJNE INSPIRACJE Jak przygotować sie do spływu kajakowego – praktyczne porady [Wywiad]

W cyklu WAKACYJNE INSPIRACJE wywiad z Pawłem Rząsą – mężem, ojcem, przedsiębiorcą i członkiem Drogi Odważnych, a przy tym – miłośnikiem wielu sportów. W rozmowie z Dariuszem Dudkiem opowie o jednym z nich – spływach kajakowych: jak przygotować się do spływu, na co trzeba zwrócić uwagę i dlaczego lepiej uważać przy pozowaniu do zdjęcia w kajaku.

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadchodzące wydarzenia