Zagadnienie 1, Temat 3
W trakcie

Ogarnij swój dzień (Przewodnik)

Redakcja 22 czerwca 2024
Zagadnienie postęp
0% Ukończony

Czas to dar i to najcenniejszy! To od nas zależy, jak go wykorzystamy! Istnieje wiele narzędzi do planowania czasu. Proponujemy Ci konkretne ćwiczenia i narzędzia do planowania czasu.

Pamiętaj, aby zajrzeć do zakładki materiały dodatkowe !

Metoda GTD (Getting Things Done), którą chcę Wam polecić, jest bardzo prostym i logicznym systemem umożliwiającym organizację zadań. Jej twórcą jest David Allen. Jej nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu “doprowadzać sprawy do końca”. Autor podzielił cały proces realizacji zadań na kilka etapów:
 1. Kolekcjonowanie – czyli czas, w którym “wpadają” mi do zrealizowania różne zadania: sprzątnąć garaż, zaplanować wakacje, pomodlić się, porozmawiać z synem, opłacić rachunki, itp.
 2. Analiza – zastanawiam się nad wszystkim zadaniami, które “wpadły” mi do zrobienia.
  1. Jeśli mogę coś wykonać w 2 minuty – robię to od razu;
  2. Jeśli coś wymaga więcej czasu – wpisuję to w kalendarz;
  3. Jeśli jest to zadanie wieloetapowe i wymaga podjęcia różnych czynności – nazywam je projektem i dodaję do listy projektów. Wykonuję te czynności, które mogę podjąć od razu (patrz pkt. a), planuję (pkt. b), deleguję (jeśli mogę przekazać zadania innym), archiwizuję te, które mają charakter czysto informacyjny.
 3. Porządkowanie – każde zadanie mogę umieść w kontekście: np. telefony – wszystkie te zadania, które wymagają rozmowy, dom – wszystko, co wymaga zrobienia w domu, miasto – co wymaga pojechania do niego.
 4. Przegląd – codziennie przeglądam poszczególne konteksty, a raz w tygodniu robie przegląd całościowy: zastanawiam się, co w tym tygodniu chcę zrobić. Pomaga mi w tym brain dump, czyli oczyszczenie umysłu, ze wszystkiego, co w nim zalega, co w nim krąży, przypomina mi się. Dobrą pomocą w brain dump jest “lista zaprzątaczy”, którą znajdziesz pod linkiem niżej. Z jej pomocą wypisuję to, co zaprząta mi umysł i uzyskuję większą kontrolę, spokój i mam bardziej klarowne spojrzenie na zadania, które stoją przede mną.
 5. Realizacja – wykonuję to, co zaplanowałem.
Bardzo polecam Wam metodę i książkę Davida Allena “Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności”. Dostępnych jest wiele aplikacji na telefon, które organizują zadania według przedstawionego wyżej systemu. Ja korzystam z aplikacji Tick tick. Marcin Kurek