Po co post eucharystyczny?

Zastanawiasz się co to jest post eucharystyczny i czy jego złamanie jest grzechem?

Zacznijmy od prawa na temat postu eucharystycznego

Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK) w sposób bardzo jasny określa przepisy dotyczące postu eucharystycznego. W kanonie 919. jest napisane, że powinniśmy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów i napojów (za wyjątkiem wody i lekarstw) na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. W praktyce oznacza to, że mniej więcej pół godziny przed Eucharystią powinniśmy się powstrzymać od jedzenia i picia, choć warto tu zaznaczyć, że post eucharystyczny dotyczy każdej okoliczności przyjęcia Komunii Świętej, również tej przyjmowanej poza Mszą Świętą. KPK wyróżnia też dwie grupy zwolnione z przestrzegania tego przepisu. Po pierwsze, są to kapłani, którzy jednego dnia sprawują więcej niż jedną Eucharystię. W takim przypadku mogą coś zjeść lub napić się pomiędzy kolejnymi liturgiami. Po drugie, są to osoby starsze lub chore oraz ich opiekunowie.

Poczuć głód Eucharystii

Post eucharystyczny jest jedną z form duchowego przygotowania do przeżywania Eucharystii i spotkania z Chrystusem w Komunii Świętej. Poprzez poczucie fizycznego głodu mamy rozbudzać w sobie to duchowe pragnienie wejścia z Nim w prawdziwą, bliską relację. Stajemy przed Bogiem w poczuciu duchowej i fizycznej pustki, którą tylko On może wypełnić swoją obecnością. Warto w tym miejscu pomyśleć też o innych rzeczach, które sycą nasze ciało i umysł i na te 30 minut przed Mszą Świętą rozszerzyć to doświadczenie opustoszenia na telefon, radio czy inne „wypełniacze”, którymi się karmimy. 

Panie, nie jestem godzien…

W Komunii Świętej przyjmujemy prawdziwe Ciało i prawdziwą Krew Chrystusa. To zdanie jest pewnie dla nas oczywiste i tak powszednie, że może zapominamy, jaki jest jego ciężar. Na początku kształtowania się chrześcijaństwa w sposób szczególny zwracano uwagę na to, że z szacunku do Ciała Chrystusa nie powinno się ono mieszać z tym, co jemy na co dzień. Oczywiście, poprzez zachowanie postu eucharystycznego nie możemy sami siebie uczynić w pełni godnymi tego spotkania, natomiast jest to gest naszej miłości, a jednocześnie symbol tego, że na tyle, na ile mogę, pragnę się do tego spotkania przygotować.

Dwa (nie)trudne pytania na koniec w temacie postu eucharystycznego

Te dwa pytania bardzo często pojawiają się u katolików, gdy słyszą o poście eucharystycznym.

  1. Czy post eucharystyczny dotyczy również komunii duchowej? 

Odpowiedź jest krótka: nie. Natomiast na pewno należy poważnie potraktować przygotowanie się do przeżywania Eucharystii w domu, również poprzez wzbudzenie w sobie pragnienia spotkania z Chrystusem. W tym celu post eucharystyczny, jako zewnętrzna forma umartwienia swojego ciała, może być jak najbardziej pomocny i warto go zachowywać.

  1. Czy złamanie postu eucharystycznego możemy rozważać w kategorii grzechu?

Tutaj odpowiedź niestety nie jest już tak jednoznaczna i najbliższe prawdzie będzie stwierdzenie „to zależy”. Post eucharystyczny jest zasadą ustanowioną przez ludzi, a jedynie przekraczanie zasad, wynikających z ustanowienia Bożego, zawsze i jednoznacznie możemy określić jako grzech. Dlatego ważne w tym przypadku są okoliczności i intencja naszego serca. Pamiętajmy jednak o tym, że naginanie zasad, a tym bardziej łamanie ich, nawet jeżeli w konkretnej sytuacji nie jest grzechem, może powodować, że zaczniemy przyzwyczajać się do takiego stanu rzeczy, a w konsekwencji osłabi to nasze sumienie.

Szymon Wilkowski


Mąż, tata jednej córki. Lider we wspólnocie Drogi Odważnych, na co dzień posługuje przygotowując komentarze do słowa Bożego. Z wykształcenia magister inżynierii środowiska, z zawodu urzędnik samorządowy, z pasji przewodnik beskidzki oraz turysta pieszy i rowerowy.

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Artykuły o podobnej tematyce

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Dzięki za przystępne wyjaśnienie oraz wskazanie “motywacji” do zachowania postu eucharystycznego. Dodatkowo artykuł zainspirował mnie do zgłębienia tematu, a w konsekwencji lepszego zrozumienia czym jest Komunia duchowa a czym Komunia sakramentalna.

Nadchodzące wydarzenia