Sztuka słuchania – “Słuchaj, Izraelu”

Często zastanawiamy się “jak żyć?”, “jak postępować?”, “czym się kierować w życiu?” – te pytania pojawiają się w każdym z nas. W 12 rozdziale Ewangelii wg św. Marka Jezus, zapytany przez jednego z uczonych w Piśmie o najważniejsze przykazanie, daje nam jasną odpowiedź. Cytując słowa z Księgi Powtórzonego Prawa (Pwt 6,4 – będące jednocześnie fragmentem najważniejszej modlitwy w judaizmie), mówi: “Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu! PAN jest naszym Bogiem, PAN jedyny! Będziesz miłował PANA, twego Boga, z całego swego serca i z całej swojej duszy i z całej swojej siły. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych”. Najczęściej komentarze dotyczące tego fragmentu skupiają się na przykazaniu miłości, natomiast warto również zwrócić uwagę na pierwsze dwa słowa przytoczone przez Jezusa – “Słuchaj, Izraelu”. Bóg kieruje je do ludu wybranego, zachęcając do wsłuchiwania się w Jego Słowo, do podążania za Jego głosem.

Boży poranek w praktyce

Po powyższym wstępie mogą pojawić się wątpliwości: “Ale co to znaczy słuchać Boga?”, “Jak to zrobić w codzienności?”, “Skoro nie jestem prorokiem, jak Mojżesz, do którego Bóg mówił bezpośrednio to jak mam Go usłyszeć?”. Odpowiedź słyszymy podczas każdej mszy świętej na zakończenie czytań – Oto Słowo Boże/ Oto Słowo Pańskie. Nie oznacza to, że powinniśmy utożsamiać Słowo Boga z konkretnym fizycznym przedmiotem, jakim jest lekcjonarz, ale uświadomić sobie, że właśnie przemówił do nas Bóg. Mając już świadomość, że On codziennie kieruje do Nas swoje życiodajne Słowo, trzeba zrobić kolejny krok – otworzyć się i zgodnie z wezwaniem – słuchać. Jednak nie każdy w natłoku spraw ma możliwość być codziennie na mszy świętej, by tam się wsłuchiwać w czytania z dnia. Rozwiązaniem funkcjonującym w Drodze Odważnych jest Boży Poranek – nagranie czytania z dnia (produkcji Biblii Audio) połączone z krótkim komentarzem. W ciągu tygodnia komentarze są przygotowywane przez liderów, a niedzielne przez naszych kapelanów z całej Polski. Dlaczego “poranek”? Przede wszystkim, by rozpocząć dzień od usłyszenia Bożego wezwania na dany dzień. Dodatkowo w ciągu dnia wielu z nas trudno byłoby znaleźć przestrzeń pośród obowiązków na poświęcenie choćby tych kilku minut na spokojne wysłuchanie, a poranek pozwala spokojnie przeżyć spotkanie ze Słowem. Dodatkowo dzięki wysłuchaniu nagrania już o poranku Słowo towarzyszy nam przez cały dzień – jest obecne w naszych myślach, możemy do niego wracać, rozważać, choćby stojąc w korku po pracy.

Bądź jak Noe

W Księdze Rodzaju przedstawione zostały przykłady osób, które “chodziły z Bogiem” jak Henoch czy Noe. Ich sensem życia było przebywanie z Bogiem na każdym kroku, w każdej godzinie. Nie skupiali się na tym, co będą jeść, pić ani gdzie mieszkać, ich głównym dążeniem była bliskość Boga. Każdy dzień był dla nich okazją do pogłębiania relacji z Panem. Do podobnej postawy zachęca Jezus w 6 rozdziale ewangelii wg św. Mateusza “Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie”. Staranie o królestwo, budowanie relacji z Bogiem możliwe jest między innymi przez codzienny kontakt z Bożym Słowem. Na każdy dzień roku przygotowany został dedykowany fragment, konkretna treść, którą Bóg chce Tobie dziś przekazać. Nie wahaj się po nią sięgać codziennie – każdego poranka zwyczajnie usiądź i słuchaj. Po pewnym czasie przekonasz się, jakie to przynosi owoce.

Artykuły o podobnej tematyce

A wy za kogo Mnie uważacie?

Jezus – wzór odkrywania i kształtowania tożsamości. Jak pamiętamy z ewangelii – Jezus po raz pierwszy swoją tożsamość odkrywa i ujawnia mając 12 lat, kiedy zwraca się do Maryi i Józefa słowami: „Dlaczego mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że muszę być w tym, co jest mego Ojca?”. Możemy przypuszczać, że poczucie tożsamości u Jezusa było oparte na relacji z Ojcem, a do tego tak silne, że działał nie pytając innych ludzi o to, jak Go odbierają. Dopiero po licznych uzdrowieniach, cudach, rozmnożeniu chleba, nauczaniu, zadaje swoim uczniom pytanie, za kogo uważają Go ludzie.

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadchodzące wydarzenia