Trzy przestrzenie do pracy dla mężczyzn – jak wyglądała Droga Lwa 2023

Przeczytaj, jak wyglądała marcowa Droga Lwa.

Droga Lwa to droga przez emocje

Bardzo ważnym elementem poruszanym na szóstej edycji Drogi Lwa były emocje. My, mężczyźni musimy uczyć się pracy z naszymi emocjami. Nie jest to dla nas sfera intuicyjna. Może dlatego wciąż wielu z nas myśli, że prawdziwy mężczyzna nie okazuje emocji lub nawet ich nie ma!
Mężczyźni na Drodze Lwa uczyli się, że facet nie czuje tylko trzech uczuć: wkurzenia, OK oraz głodu. Spektrum emocji obecnych w nas jest dużo szersze. To, co musimy z nimi zrobić, jak mówi Mariusz Marcinkowski – jeden z prelegentów, to:

  • Dostrzec je,
  • Nazwać,
  • Przyjąć 
  • Zarządzić 
  • Zbadać intencję,
  • I działać.

Już dwa pierwsze punkty sprawiają, że napięcie związane z nienazwanymi uczuciami puszcza i możemy działać świadomie. Prawdziwy mężczyzna nie ma bowiem nie okazywać uczuć, ale być ich świadomym i działać we współpracy z nimi.

Stoję w miejscu, chcę coś zmienić – czy Droga Lwa mi w tym pomoże?

Rozmawiałem z kilkoma uczestnikami Drogi Lwa i zdziwiło mnie to, że mają bardzo podobny problem, niezależny wcale od ich wieku! Mówili: “Czuję, że stoję w miejscu, że się nie rozwijam. Czy Droga Lwa da mi inspirację do zmiany?”

Słuchałem ich opowieści i pytań z jednej strony z pewnym smutkiem, że mierzą się z takimi problemami, a z drugiej – z radością, że wybrali się na Drogę Lwa. Bo to jest właśnie jej zadanie: dać inspirację, kopa i światło na dalszą pracę i zmianę.

  • Czy Droga Lwa rozwiązuje problemy? Nie.
  • Czy porusza wszystkie złożone problemy mężczyzn? Oczywiście, że nie.
  • Czy entuzjazm, który ze sobą niesie, pozwoli wdrożyć jej treści w życie? Tylko na pewien czas. 

Podobało mi się to, że uczestnicy Drogi Lwa byli świadomi tego, że te trzy dni to za mało, by wprowadzić realną zmianę w życie. Mogą zatem dołączyć do Akademii Przywództwa – półrocznego kursu formacyjnego, który poszerza i utrwala treści poruszone na Drodze.

Działam tak, a nie inaczej, bo… – odkrywanie “kim jestem” na Drodze Lwa

Nim jednak ktokolwiek wyruszy w drogę, musi wiedzieć, gdzie się znajduje w danym momencie. Potrzebuje określić swój punkt wyjścia. To, kim jest i jak ma działać. Służyła temu nauka o dynamice działania.

Dużym odkryciem dla wielu mężczyzn na szóstej edycji Drogi Lwa było zrozumienie, że to, w jaki sposób działają, ma duży związek z ich temperamentem. Niemal widziałem, że spadają im klapki z oczu, gdy uświadamiają sobie, że często niezrozumiałe przez nich samych zachowanie wiąże się z niezależnym od nich temperamentem oraz osobowością.

Każdy temperament ma swoje mocne i słabe strony, zalety i wady. Często pomaga nam w rozwoju i osiąganiu celów, ale czasami zamyka nas w utartych schematach działania. Poznanie swojego temperamentu oraz tych niewspierających elementów prowadzi do podjęcia właściwego agere contra. To ignacjańska zasada, która polega na tym, by niepożądanemu działaniu przeciwstawiać właściwe, będące jego przeciwieństwem.

  • Jeśli zwlekasz z działaniem do ostatniej chwili – podejmij je od razu.
  • Jeśli zawsze musi być tak, jak uważasz – daj się poprowadzić.
  • Jeśli lubisz zawsze wypadać w dobrym świetle – powiedz o swoich problemach.

Co o Drodze Lwa mówią jej uczestnicy?

“Byłem w kropce rozwojowej. Wiedziałem, co chcę, ale nie wiedziałem jak. Droga Lwa dała mi techniki, jak mogę się rozwijać, co jest potrzebne. Mogłem poznać siebie. Rozpaliła mnie do działania! A to dopiero początek”

Robert

“Bywałem na różnych rekolekcjach. Te są inne. Można na nich popracować nad swoimi problemami,  można je odkryć, zobaczyć swoje rany. To, co leży w głębi serca i znaleźć recepty, jak z tego wychodzić”

Piotr

Jeśli chcesz złapać rytm, to musisz tutaj być. Jeśli chcesz być lepszym mężem, lepszym ojcem to jest to miejsce dla ciebie. Jeśli chcesz wzrastać, iść ku górze, ku Bogu, to jest najlepsze miejsce do tego!”

Łukasz

Chcesz również dołączyć do uczestników Drogi Lwa? Kliknij i sprawdź gdzie i kiedy odbywa się najbliższe wydarzenie.

Artykuły o podobnej tematyce

Twój gniew zna Cię bardzo dobrze!

“Nie złość się!”, “Nie denerwuj się!”, “Złość piękności szkodzi…”. Jestem pewien, że słyszałeś, a pewnie i sam mówiłeś tego typu zdania! Pokazują one niemal powszechne przekonanie, że gniew to coś złego. No bo jest! – odpowiesz mi. – To jeden z grzechów głównych! Owszem, ale bynajmniej nie chodzi tu o gniew jako emocję, ale o coś, co może z niej wypłynąć.

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadchodzące wydarzenia